piatok 18. apríla 2014

Axis Mutatis / Arbor Bona Arbor Mala

 Jeden oslavný článok o The Shamen som už napísal asi tak pred ôsmimi rokmi. Vtedy som netušil vlastne nič o ich filozofii, alebo len málo. Tiež som, ako pozerám, trošku domotal ich "biografiu", bolo to trochu ináč. Písal som niečo o albume Boss Drum ktorý sa mi zdal aj po toľkých rokoch stále súčasný. Vtedy som ani netušil ako ich ovplyvnil americký spisovateľ Terence Mc Kenna (obdoba Tymothy Learyho) a že ich texty sú hodne inšpirované jeho knihami a prednáškami o šamanizme a iných zaujímavých veciach mimo bežnej reality. Samotný McKenna dokonca účinkuje na albume v skladbe Re: Evolition. Odporúčam.

Zhodou náhod som sa dostal aj k ďalšej ich tvorbe (tentokrát po desiatich rokoch od vydania) a oni fakt nahrali ešte lepší album ako Boss Drum. Jeho následovník nazvaný magicky Axis mutatis/Arbor Bona Arbor Mala z roku 1995 je pozoruhodným dielom, ktoré ale zrejme nebolo až tak pochopené, tak ako to často býva. Ja mám rád nepochopené albumy.
O nepochopenosti svedčí aj ďalšia krátka existencia The Shamen, napriek tomu že ešte vytvoria ďalšie nové nahrávky, do piatich rokov sa po nich zľahne zem. Obzvlášť škoda je jednej z hláv The Shamen, chlapíka menom Colin Angus, ktorý bol v Shamen po celú dobu existencie. Ten zmizol zo scény. Keď teda nepočítam jeho projekt Pablo Sandoz, o ktorom prakticky nikto ani nevedel. Mr. C (menom Richard West) sa úspešne venuje hlavne DJ-ingu.

Fanúškovia psychedelického spisovateľa Terenca Mc Kennu však nahrali z môjho pohľadu ich najlepší album. Snáď jediný hit z albumu Destination Eschaton nadväzuje na hity typu L.S.I., Phorever People alebo Ebeneezer Goode, ale inak má album skôr duchovnejšiu, meditačnú či až tranceovú atmosféru (aj keď tranceové songy v pravom slova zmysle tam naštastie nenájdete). Tento album je často povrchne radený do štýlu trance. Na albume dominujú viac vokály Colina Angusa a na tú dobu vkusná a jedná elektronika. Album odporúčam hlavne pamätníkov 90 ts, kedy frčali  eurodanceové atrakcie typu 2 Unlimited či Haddaway. The Shamen mali síce podobné prvky (raper + speváčka), boli však hudobne úplne inde.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára