pondelok 4. novembra 2013

Keď ľudia lietali do vesmíru v prapodivných plechoviciach

Kedysi dávno som bol ako dieťa fanúšikom astronómie a pozorovateľom vesmíru. To bola iná doba, nebol žiadny internet, len nezáživná TV a tak sme s dedom večer často pozerali na oblohu. Mal to zmáknuté, mal knihy a ovládal kdečo kedy bude v noci vidieť, či už v zime, lete, na jar, kedykoľvek. Tešil sa keď sa blížila Halleyova kométa (bolo to v roku 1986) , samozrejme dobre vedel, že kométu už potom nikdy neuvidí, keďže sa k zemi priblíži až za 75 rokov...


Dnes ma už vesmír príliš neoslovuje, možno aj preto že už nemám pri sebe takého motivátora akým bol dedo. A druhá vec, koniec 80-tych rokov bol ešte v znamení heroických letov do vesmíru s mohutnou publicitou. Dnes už ľudí vesmír vlastne nezaujíma.To by musela prísť snáď len informácia potvrdení života mimo našej planéty. Čo mňa však stále baví je vracať sa práve k tým heroickým letom z druhej polovice minulého storočia. Dnes mi príde neuveriteľné, že v tej dobe ľudia dokázali v prapodivných plechoviciach vôbec prežiť let do vesmíru, či dokonca pristáť na mesiaci a vrátiť sa na zem. Samozrejme, veľa kozmonautov lety neprežilo. Niektorí zase prežili za dramatických okolností s obrovským šťastím. Niet sa čo diviť, 100 rokov predtým ešte ľudia nepoznali ani elektriku, preto stroj ktorý dopravil človeka na mesiac a doviezol ho späť, bol vlastne zázrak a dôkazom geniality nášho druhu. Prechádzka človeka po mesiaci je významný krok v ľudskej evolúcii, ktorý zrejme čaká na svoje pokračovanie. Niektorí vizionári v minulom storočí predpovedali, že súčasťou evolúcie bude opustenie našej planéty. Ktovie, zatiaľ sa ľudia nikam nehrnú, ale už vedia ako na to, ak by bolo treba.

Ale teraz sa vrátim k tomu, čo som vlastne chcel napísať. Na stránke www.osel.cz  (ak  máte obavu, že ide o web plný somarín, budete prekvapený, skratka OSEL znamená Objectiv Source E-Learning)  som našiel perfektne spracované príbehy významných letov, ktoré sa stretli s nejakými problémami, často neriešiteľnými. Články sú naviac obohatené o politické ale aj ľudské pozadie, perličky, stručné životopisy kozmonautov a pod. Tieto informácie samozrejme v časoch komunizmu neboli dostupné v tejto podobe a zrejme aj nejedného pamätníka prekvapia. Úprimne poviem, že najlepšie sa čítajú príbehy s pozitívnym koncom (napr. dva lety Borisa Volynova, ktoré síce nedopadli úplne úspešne, ale za veľmi dramatických okolností kozmonaut nakoniec prežil). Pokiaľ Vás tieto veci zaujímajú a máte čas, tak do toho, je to rozsiahly seriál, ja som u toho strávil už niekoľko hodín.

Vesmír : Kritické momenty kosmonautiky díly 1 – 5

Ešte malá odbočka k webu www.osel.cz . Tento web som rád navštevoval snáď pred 7-9 rokmi, ale potom som naň úplne zabudol. O to viac mňa potešilo jeho náhodné objavenie po toľkých rokoch, keď im jeden známy hodil LIKE na Facebooku. Som rád že takýto portál žije ďalej.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára