nedeľa 29. novembra 2015

Šikovný nástroj na pátranie po predkoch - Familysearch.org


Nedávno som objavil šikovný nástroj na pátranie po svojich predkoch. Stránka familysearch.org je presne to, čo by sa mi hodilo už pred rokmi, keď som sa naivne pustil do pátrania v rámci svojho voľného času. Poznáte to, skončilo to veľmi rýchlo, na jednom úrade mi povedali, že matriky sú tam a tam, ostatné v sú pre daný región v inom meste a dostupné na základe akejsi žiadosti. A okrem toho som aj tak nevedel vôbec kde a čím začať. Nikdy ma ale nenapadlo, že matriky sú už aj na nete.

Nedávno som oživil svoju ambíciu dostať sa trošku ďalej. V jednom diskusnom fóre som natrafil na tému "ako začať" a hneď prvý odkaz na web https://familysearch.org/search ma zamestnal na niekoľko dní. Na moje veľké prekvapenie sú na tejto stránke naskenované slovenské matriky asi tak do roku 1905 a veľká časť mien je dokonca prepísaná do digitálnej formy. Inak povedané, u Vášho predka, ktorý sa narodil napr. v roku 1750, nájdete meno jeho otca a matky a k tomu je priložená fotka-scan z matriky. Môžete vidieť, koľko mali Vaši predkovia súrodencov, detí, ako sa volali ich ženy, či boli napr. šľachtici, obchodníci alebo obyčajní ľudia - roľníci. Chce to ale čas, vytrvalosť a nepomýliť si osoby, ktoré majú rovnaké meno atď.

Web familysearch.org je dobrým pomocníkom ale nebude Vám stačiť, pokiaľ nemáte nejaký oporný bod (konkrétne meno predka, ideálne viacerých,  dátum narodenia, miesto). Komplikovať bádanie Vám budú aj latinské, či maďarské verzie mien (napr. Váš pra-pra-pra-dedo bol síce Juraj, ale v matrike je zapísaný ako Georgius, Georgÿ, Georgü atď. Dobrá správa je, že vyhľadávač ho nájde aj pod menom Juraj. Avšak nespoliehajte sa, že vyhľadávač vždy všetko nájde, všetky záznamy z matriky nie sú zdigitalizované, niektoré sa treba na prvý pohľad nedajú rozlúštiť (to znamená, že musíte často listovať v obrázkoch, aby ste našli svojho predka, čo je pre laika takmer nadľudský výkon v prípade že neviete ani rok narodenia). Ale stále je to lepšie, ako behať po celom Slovensku a prosiť úradníkov, čí Vás pustia k matrike, v ktorej možno nič nenájdete, lebo Váš predok sa narodil vo vedľajšom kraji.

Ďalšou komplikáciou je to, že aj keď viete meno otca a matky toho Vášho predka Juraja, neviete v ktorom roku sa narodili. A tak možno budete mať na výber z ďalších 5 "otcov" zo skoršej generácie s rovnakým menom, ktorí sa v danom regióne počas 5 rokoch narodili. Možno je na to metóda, ja som však ako laik v rámci krátkeho času na to ešte neprišiel. Jednoduchšie sa laikovi pracuje opačne, keď pátra po deťoch Vášho predka.

Ja som momentálne v rámci pátrania po svojich predkoch z jednej strany niekde v roku 1726, čo považujem za úspech. Väčšiu časť som zistil od príbuzných, ale web mi pomohol niektoré chybné údaje opraviť a overiť niektoré nezrovnalosti. A tiež nájsť skoršie neznáme generácie. Predpokladám, že na hlbšie skúmanie by som už ale zrejme potreboval odborníka, texty sú okolo roku 1700 menej čitateľné, priezviská majú už často hodne odlišný tvar atď.

V každom prípade prajem príjemnú zábavu:)

nedeľa 22. novembra 2015

Ján Ámos Komenský



Jeden z článkov zo série o osobnostiach pôsobiacich (aj) v Anglicku...


                             Ján Ámos Komenský

Jednou z ďalších osobností, ktoré úspešne pôsobili na území Anglicka, bol významný pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof a politik Ján Ámos Komenský. Vďaka vytrvalej práci hlavne v oblasti vzdelávania sa zapísal do dejín vo viacerých krajinách Európy. Zrejme každý už niekedy počul jeho frázy ,,Opakovanie je matkou múdrosti alebo ,,Škola hrou”.

Miesto narodenia Komenského nie je presne známe, bolo to však niektoré z miest na juhovýchodnej Morave. Narodil sa dňa 28. marca 1592. Jeho meno je odvodené od obce Komňa v okrese Uherské Hradiště. Počas mladosti si osvojil latinský jazyk a vďaka dobrým študijným výsledkom bol vyslaný do nemeckej reformovanej školy v Herborne a na univerzitu do Heidelbergu, kde vyštudoval teológiu. Komenský bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej, ktorá patrila k protestantskej cirkvi a hlásila sa k husitským tradíciám.

Po porážke českých stavov v bitke na Bielej hore v roku 1620 sa Komenský musel skrývať pred cisárskymi vojskami. V tom čase mu okrem toho na mor zomrela manželka i dve deti. V roku 1623 bola spálená jeho knižnica vo Fulneku, v jeho poslednom pôsobisku. Po tomto ťažkom období sa spamätal a v roku 1624 sa druhý krát oženil. Čoskoro sa  dostal do popredia Jednoty Bratskej. V jej službách absolvoval mnoho dôležitých ciest, ktorých cieľom bolo pripraviť organizáciu emigrácie členov Jednoty Bratskej a získať politickú a morálnu podporu v zahraničí.

Na svojich cestách bol podporovaný osobnosťami z vyšších kruhov, ktorí si vážili jeho prácu. Zavádzal nové metódy, ako bola napr. povinná školská dochádzka pre deti bez rozdielu talentu či majetku rodiny. V roku 1627 cisár nariadil nekatolíckym stavom vysťahovanie z krajiny alebo prestúpenie na katolícku vieru. Komenský preto odchádza z krajiny aj s rodinou do exilu do Lešna, kde strávil celkom 19 rokov života. Okrem ďalších náročných úloh tu pôsobil aj ako rektor gymnázia. V roku 1639 sa dokonca stal jedným z biskupov a zároveň sekretárom Jednoty Bratskej. Komenský sa začal stále viac dostávať do povedomia v celej vzdelanej Európy. Medzi jeho priateľmi sa objavuje anglický duchovný John Dury a podnikateľ Samuel Hartlib, ktorý patril k organizátorom vedeckého života v Anglicku a stúpencom Komenského plánov na reformu školstva a vzdelanosti.

Komenský čoskoro dostal ponuku na pôsobenie v Anglicku od Hartliba. Cieľom mala byť reformácia školstva. Ponuku prijal a roku 1641 odišiel do Londýna. Našiel tu veľké pochopenie pre svoje teórie, ponuku hmotného zabezpečenia a ako aj nových vplyvných priateľov. V rámci prednáškového turné vystúpil aj pred Kráľovskou akadémiou vied. V roku 1642 však vypukla v Anglicku občianska vojna, ktorá mu zabránila zrealizovať plánované reformy. Okrem toho sa Komenského priaznivci rozdelili do rozdielnych politických táborov. Počas pobytu v Anglicku vzniklo dielo Via lucis.

V tomto čase sa o Komenského prácu sa začali zaujímať aj také osobnosti ako napr. kardinál Richelieu, kniežací rod Rákocziovcom, alebo aj Američania, ktorí začali za morom zakladať svoje prvé školy. Komenský nakoniec prijal ponuku zo Švédska, kde mal takisto zrealizovať reformu školstva. Do Švédska chcel ísť aj z politických dôvodov, veril že by Švédi mohli prispieť k porážke Habsburgovcov v Českej krajine. Komenského cesty po Európe sa tu však neskončili, okrem pobytu v Sedmohradsku sú známe napr. aj jeho návštevy Slovenska a to v Skalici, Trnave, Púchove, Levoči, Prešove a zrejme aj v iných mestách.

V roku 1662 v Anglicku vznikla Kráľovská učenej spoločnosti, ktorá riadila výchovu a vzdelávanie, čo Komenský považoval dedičstvo svojich myšlienok, ktoré opísal v diele Via lucis.

Posledných 14 rokov života strávil v Holandskom Amsterdame. Ján Ámos Komenský zomrel vo vysokom veku 78 rokov po dlhodobých zdravotných problémoch počas práce.

štvrtok 5. novembra 2015

Albert Škarvan

Dnes tu mám prepis jedného z mojich článkov, ktoré vznikli pred pár mesiacmi na objednávku pre web jednej agentúry. Išlo o sériu krátkych článkov o osobnostiach, ktorí ako cudzinci pôsobili a strávili nejakú časť života v Anglicku. A keďže históriu mám veľmi rád, celkom ma to bavilo :)

               Albert Škarvan

Albert Škarvan bol slovenský lekár, spisovateľ a prekladateľ. Počas svojho života pôsobil aj v Anglicku, kde sa venoval literárnej a prekladateľskej práci.

Albert Škarvan sa narodil v Tvrdošíne 31. januára 1869. Pochádzal z úradníckej rodiny. Vzdelanie získal v Hybiach, Levoči, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na lekárskych fakultách v Budapešti, Prahe a Innsbrucku, kde v roku 1894 získal titul MUDr. Po vysokoškolskom štúdiu na jeseň toho istého roku (1894) nastúpil na polročnú vojenskú službu v nemocnici v Košiciach a tu sa prejavil jeho pacifistický postoj k vojne. Odmietol dokončiť povinnú vojenskú službu. Rozhodnutie nezmenil napriek vyhrážkam vojenských úradov, ani na odporúčania a rady rodiny a priateľov. Uväznili ho a potom poslali na pozorovanie na psychiatriu do Viedne. 

Po návrate do Košíc ho znova vypočúvali a napokon v júli 1895 odsúdili na štyri mesiace väznenia, degradáciu a stratu lekárskeho diplomu. Väznenie si odsedel v Košiciach a po jeho skončení si musel vojenčinu doslúžiť.

V rokoch 1896-1897 žil v Rusku v Jasnej Poľane, Moskve, a Petrohrade, kde sa zdržiaval v blízkosti svojho obdivovaného majstra Leva Nikolajeviča Tolstoja, ktorého názory mali vplyv na jeho ďalšie smerovanie. V roku 1897 však musel Rusko opustil vzhľadom k nepokojom v krajine.

Usadil sa v Anglicku a žil na viacerých miestach v okolí Londýna. Ako bolo už spomenuté, venoval sa tu literárnej a prekladateľskej práci, v roku 1898 napísal prvé znenie svojich vojenských zápiskov, vydaných v Anglicku. Po slovensky vyšli ako “Zápisky vojenského lekára”. V knihe opisuje dôvody a okolnosti, ktoré ho viedli k odopretiu vojenskej služby, ako aj priebeh väznenia, vyšetrovania, odsúdenia a výkonu trestu až po jeho skončenie a odchod do Ruska. V Anglicku sa Škarvanov zdravotný stav zhoršil, avšak vďaka starostlivosti a opatere priateľov sa uzdravil. Roky prežité v cudzine patria medzi najtvorivejšie obdobie Škarvanovej činnosti. Styk so Slovenskom udržiaval najmä prostredníctvom korešpondencie s priateľmi a s rodinou. Výsledkom jeho štúdia a uvažovania o slovenskej otázke bola rozsiahla štúdia pod názvom "Slováci", ktorú dokončil na sklonku roku 1904 pre moskovské vydavateľstvo Posrednik, ale táto práca, ktorú posudzoval aj L. N. Tolstoj, však tlačou nevyšla.

Škarvanové putovanie Európou však neskončilo a premiestnil sa do Švajčiarska, kde pôsobil v rokoch 1898 až 1910. Po roku 1910 žil na území dnešného Slovenska a napokon sa v roku 1918 stal okresným lekárom Liptovskom Hrádku. Tu prežil posledné roky svojho života. Koncom roku 1925 vážne ochorel a 26. marca 1926 zomrel.

streda 28. októbra 2015

Vieš že som nikdy nebol iný?

Niečo málo z mojej hudobnej tvorby, lebo veď "Vieš že som nikdy nebol iný"...

                                                   Fafex - Vieš že som nikdy nebol iný
                                Nájdeš ma na FACEBOOK TWITER SOUNDCLOUD BANDCAMP

nedeľa 25. októbra 2015

Modus bez Janka Lehotského?


Kto sa trochu vyzná v slovenskej hudbe staršej generácie by si pri pohľade na túto fotku mohol povedať, že ide zrejme o novú "superkapelu" úspešných veteránov. Takú by som si aj rád niekde pozrel. V skutočnosti sa však jedná sa o aktuálnu zostavu legendárnej skupiny Modus. Aj Vám tam niekto chýba, že?



Dlhoročný kapitán lode Janko Lehotský bol zrejme vysadený na nejakom ostrove, kde nedávno znovunalodení moreplavci Baláž a Lučenič, spolu so Stankovským  vyzdvihli dvoch nových pasažierov.

A tak nedávne nadšenie, že sa do kapely nečakane vrátili po desaťročiach uznávaní hudobníci Lučenič a Baláž, vystriedalo trpké sklamanie, že človeka, ktorý to celé tie desaťročia ťahal, nenájdete v aktuálnej zostave. Muzikanti ho nahradili niektorým spevákom zo súťaže Superstar. Možno to celé nevnímam ako by som mal, ale Modus je pre ľudí Lehotský (nech je aký chce, spieva ako spieva, atď..). Že nebol zakladateľom kapely bude pred fanúšikmi slabý argument.

Kapela má aj svoju Facebook stránku, kde sa však neobjavila žiadna informácia, čo sa vlastne deje. Hlava do piesku, akoby tam ten Janko po viac ako 30 rokoch šéfovania ani nepatril. Pribudli len dve nové fotky "Modusu" bez Janka, pod ktorými sa fanúšikovia márne pýtajú kamže zmizol Janko.

Ideálne by bolo, keby tieto legendy čím skôr dostali rozum a zakopali vojnovú sekeru. Lebo táto loď nie je "Modus" ale "Modus Revival" či "Titanic". Idem zistiť, čo robí aktuálne Greksa :)




sobota 24. októbra 2015

Kapela Runabout

Od začiatku leta som súčasťou kapely Runabout. Prvé dni to vyzeralo, že v tejto kapele budem hrať na klávesoch, ale dopadlo to tak, že som zase spevák a gitarista.

Po pár rokoch relatívnej nečinnosti to znamenalo oprášiť gitaru, naučiť sa na nej zase trošku hrať, zistiť kde sa v tomto desaťročí predávajú struny a káble, zmieriť sa s funkciou speváka - s nádejou že snáď časom príde treba skutočný spevák. Samozrejme ako vždy, žiadny už neprišiel a tak sme sa pustili do zábavy v trojici. Veď možno sa k nám treba časom niekto pridá, že?

Nástrojové zloženie kapely je gitara, basa a bicie, a niekde dohrávam na nahrávkach klávesy. Za krátku dobu sme stihli svojpomocne nahrať asi 15 pesničiek, 6 klipov a urobiť jeden remix.

Sme na začiatku, a ak  nás to bude aj naďalej baviť,  štýl a zvuk asi prejde nejakým vývojom. Ponúka sa možno zapojiť viac klávesy a elektroniku, alebo treba aj menej tradičné nástroje.

To čo z nás zatiaľ vyliezlo si môžete pozrieť v novom videu k skladbe "Na Marse" ale aj v ďalších klipoch. Aktivity Rubanout môžete sledovať na weboch Facebook  Bandcamp Twitter Soundcloud Banzone


                                                           
                                                                 Runabout - Na Marse
                                                               
                                                                 Runabout - Spacebook
                                                             
                                                        Runabout - I'll Change my Mind 

                                       Runabout - Shalom Alejkum (Alternative Monday mix)

 
                                        Rubanout: Facebook  Twitter Soundcloud Banzone


pondelok 11. mája 2015

Pusti si nový album Faith No More - Sol Invictus

Odpočítavanie príchodu nového albumu skupiny Faith No More na ich stránke ukazuje 6 dní a niekoľko hodín. Blíži sa tak albumový návrat hrdinov po dlhých osemnástich rokoch. Kapela sa vracia v zostave, v ktorej nahrala aj posledný album Album of The Year. Nový album nazvaný Sol Invictus sa už teraz dá pustiť napr. na tomto odkaze a jednu z recenzií si môžete prečítať napr. tu. Ťažko povedať či ich album môže byť úspešný, doba sa predsa len dosť posunula. V každom prípade ich koncerty sú dnes stále veľmi atraktívnou záležitosťou.

sobota 9. mája 2015

Európa zažíva historicky najdlhšie obdobie mieru

Dnes sa v Rusku oslavuje koniec druhej svetovej vojny. Súčasťou osláv je aj ukážka vojenskej techniky a teda sily, čo je mierne ironické práve v čase, kedy Rusko provokuje svet konfliktom na Ukrajine a zabraním Krymu. Provokuje aj vyjadreniami o fašistoch na Ukrajine, aká je EU nepriateľská voči Rusku a ako NATO ohrozuje Ruské hranice. Súhlasím s tým, že médiá nám často podsúvajú to, čo potrebujú vysielať vládne inštitúcie, možno sme len zmanipulovaní západnou propagandou ale takéto vyjadrenia asi len ťažko môžeme pochopiť. Podobne ako sme nevedeli pochopiť, že USA nevedeli 10 rokov chytiť Usamu Bin Ládina. Alebo to ako sa Bush mladší vybral s armádou hľadať do Iraku nepovolené zbrane bez súhlasu OSN a ďalších svetových mocností.

Dnes v Moskve chýbajú už len transparenty s kosákmi a kladivami s Leninom a Stalinom a bude to dokonalé. Možno tam aj boli, veď (aj) Stalinov krutý režim porazil ten krutý nemecký. Dúfam, že sa nedožijem toho, že jedného dňa budeme vítať ruskú armádu na našom území. Lebo nikdy neviete, keďže sú už susedov. Aj keď len na dovolenke...

U nás pomaly vzniká nenápadná nervozita medzi priaznivcami západného sveta a sveta toho ruského. Spoločnosť sa názorovo rozdeľuje už aj bežných ľudí. Významné osobnosti z nášho politického sveta majú tiež odlišné postoje. Možno ste si všimli, že aj niektorí vaši priatelia majú na túto vec odlišný názor. Nakoniec je to v poriadku, je demokracia. Len som chcel pripomenúť, že aj koncom tridsiatych rokov minulého storočia sa ľudia tiež začali názorovo deliť a niektorí na to neskôr doplatili. Je jedno na ktorej strane boli, smutné je že doplatili za názor. Pred druhou svetovou vojnou málokto tušil, že po prvej svetovej vojne môže prísť niečo ešte horšie. Prišlo nečakane, stačilo len nechať jedného nevyspytateľného šialenca u moci. História pozná takýchto šialencov kvantum, preto tu sú, vždy sa nejaký niekde objaví a bude tomu tak aj v budúcnosti.

Ak človek aspoň trochu sledoval dianie vo svete, mohol si všimnúť ako viaceré európske štáty pomaly a iste začínajú hovoriť o možnostiach posilnenia armády. U nás a v Čechách sa hovorí o určitej forme odvodov brancov, či zabezpečovaní záložníkov. A to nie je to tak dávno, kedy sme sa konečne zbavili nezmyslu v podobe povinnej vojenskej služby. Štáty začínajú nakupovať znovu zbrane vo veľkom. Tieto témy si ale príliš nevšímame, lebo veríme, že sa nás netýkajú. Kiežby.

Lenže kto vie, hneď za humnami nám vznikol nečakaný vojnový konflikt, ktorý by pred piatimi rokmi ťažko niekto predpovedal. Napadlo by Vás to vtedy? Aj vy ste si vtedy mysleli, že žijeme v dobe, kedy sú vojny v Európe už len spomienkou na minulé storočie? Európa zažíva svoje historicky najdlhšie obdobie mieru a tak väčšina obyvateľov berie tento stav ako normu. Kto však trochu pozná dejepis, nemôže byť naivný, vojna môže len otázkou času a to aj v Európe.

Twitter
Facebook

štvrtok 30. apríla 2015

Nový album The Prodigy bez nápadu

Snáď sa na mňa fanúškovia skupiny The Prodigy nebudú príliš hnevať. Snáď nebudú, veď aj ja sám som stále trochu fanúšik tejto kapely, len možno už mierne sklamaný. Mám pocit, že tentokrát kapela nahrala celkom zbytočný album. Napriek tomu, že som našiel aj priaznivé recenzie na nový album The Day Is My Enemy, neverím im a myslím si, že skladbám chýba nápad, originalita alebo niečo zaujímavé, čo bolo bolo typické pre túto kapelu v deväťdesiatych rokoch. Prvé tri albumy radikálne ovplyvnili celú hudobnú scénu a pritom každý z nich bol štýlovo relatívne iný. Niečo také sa málo komu podarí. Je rok 2015 a The Prodigy skúšajú návrat s agresívnejším zvukom. Ak si niekto povedal, že ich predposledný album Invaders Must Die je slabý, nech si tento album radšej ani nepúšťa.
 

utorok 28. apríla 2015

Martin L. Gore - nový album MG


Martin L. Gore, ktorý je známy hlavne ako skladateľ, textár a spevák v skupine Depeche Mode, má od včera vonku nový album. Vyšiel pod značkou MG, takže ho nenájdete pod menom Martin L.Gore. Pokračuje tak skôr v koncepte, ktorý začal v rámci projektu VCMG, dá sa to možno vnímať ako experiment, či pokus skúsiť niečo iné. Jedná sa o čisto inštrumentálny album a v tomto prípade sa dielo nesie skôr v ambientnom duchu. Je plný ruchov a zvláštnych zvukov a rozhodne na ňom nehľadajte hity v štýle Depeche Mode. Album obsahuje 16 trackov a je k dispozícii napr. na Spotify.

utorok 31. marca 2015

Beck - Morning Phase

Beck je typ umelca, ktorého poznám už od 90-tych rokov, ale cestu k jeho tvorbe som si našiel len nedávno. Tak nejako náhodu samozrejme. Našiel som album Morning Phase, ktorý Beck vydal v roku 2014. Dostalo ma jeho pomalé tempo, dokonca som si sprvu nebo listý či je to ten istý Beck. Ale je to on. 
Becka som doteraz vnímal ako umelca, ktorý nikdy neprekoná svoj hit Loser. Nikdy som sa mu ani nesnažil dať šancu, aj keď som o ňom celé tie roky vždy niečo počul. Raz to teda muselo prísť, Beck si ma našiel pri albume Morning Phase. Tento album je umelecky a hudobnícky šikovne spracovaný, je jednoduchý a jemný, oddychový. Možno by sa dalo Beckovi vyčítať, že skladby na albume pripomínajú hudobných hrdinov z minulosti akým je treba Sting, Paul Simon alebo niekto ďalší. Ale možno práve to je na tom to dobré.

Twitter
Facebook

sobota 7. marca 2015

True to the Times (How to be?) - David Hykes


Koncom minulého roka som sa dostal k albumu True to the Times (How to be?) z roku 1993. Autorom je David Hykes, skladateľ, hudobník, spevák a učiteľ meditácie. Hykes nahral viacero albumov, ale mňa oslovil najviac práve tento. Na albume je 8 skladieb vhodných skôr na relax či meditáciu. Ja ho rád počúvam napr. ako podmaz pri práci, keď sa potrebujem sústrediť. Album je veľmi minimalistický, použité sú len tabla-bonga, klávesy a Hykesov spev. Niekde je počuť nejaký strunový nástroj. True to the Times (How to be?) vrelo odporúčam, aj keď predpokladám, že toto asi každý len tak nepochopí. Album je napr. tu na Spotify.

Zola Jesus - koncerty v okolí


Za pár dní bude možné vidieť na živo speváčku Zolu Jesus v blízkom okolí. Zola predstaví svoj posledný album Taiga. Slovensko síce nenavštívi, ale kto bude veľmi chcieť, môže ju vidieť v Prahe, vo Viedni alebo v Budapešti.

16.3.2015 -  Praha, MeetFactory
17.3.2012 - Wienna, WUK
18.3.2015 - Budapest, A38



Skutočné meno speváčky je Nika Roza Danilova. Jej tvorba je väčšinou elektronická, publikum však zaujala aj klavírovou skladbou  Lightsick.

      

streda 4. marca 2015

Faith No More - Superhero

Faith No more vypustili ďalší singel z pripravovaného albumu Sol Invictus. Song sa volá Superhero a môžete si ho pustiť tu: 

pondelok 2. marca 2015

Novinka z tábora Depeche Mode

Autor väčšiny hudby a textov skupiny Depeche Mode Martin Gore ohlásil vydanie 16 skladbového inštrumentálneho albumu "MG". Album bude vydaný už 27.apríla 2015. Gore ako sólový umelec vydal doteraz dve veľmi slušné diela Counterfeit e.p. z roku 1989 a  Counterfeit²  z roku 2003. Goreho posledný mimodepešácky počin vytvoril s bývalým kolegom Vince Clarkom. Napriek tomu, že sa od albumu očakávalo veľa (veď na albume stretli najvýznamnejší skladatelia Depeche Mode), na tento album sa právom veľmi rýchlo zabudlo. Predpokladám, že MG bude zaujímavejší album než VCMG.

nedeľa 1. marca 2015

Denne 60 šálok kávy...

Aj keď nie som veľký odborník, považujem sa za kávičkára. Kávu považujem za inšpiratívnu záležitosť. Možno podporuje tvorivosť, ale možno si to len nahováram a pijem ju už len zo závislosti. Káva sa delí najčastejšie na dva druhy - Robusta a Arabica. Arabica je tá kvalitnejšia a drahšia, a vraj obsahuje menej kofeínu. U nás sa pije hlavne Robusta, ale napríklad Nemci holdujú Arabice. Slovo káva je odvodené od arabského výrazu „qahwah“, čo v preklade znamená "sila“.


Káva zrejme pochádza z Etiópie a do Európy sa káva dostala z Turecka vďaka benátskym kupcom ale tiež napr. aj vďaka tureckému vojsku, ktoré po porážke pri Viedni roku 1683 zanechalo na bojisku množstvo vriec s kávou. Tie potom poslúžili na otvorenie prvej kaviarne vo Viedni ešte ten istý rok.

Nápoj z kávy mierne mení vnímanie, a tak sa niet čo diviť, že si ju postupne obľúbili umelci ako napr. spisovateľ Honoré de Balzac, ktorý pri písaní svojich románov vypil denne až 60 šálok. Filozof Voltaire vypil vraj 50 šálok denne. Neviem si to predstaviť, každý máme svoje hranice, ja končím maximálne u čísla 5. Z hudobných géniov holdoval káve napr. skladateľ Ludwig van Beethoven alebo Johan Sebastian Bach, ktorý o káve dokonca zložil nejakú skladbu.

Twitter
Facebook

utorok 24. februára 2015

Významné zatmenia v tomto roku


Po dlhej dobe budeme čoskoro svedkami zaujímavého vesmírneho divadla, nastane Zatmenie slnka Jedno výrazné zatmenie som zažil, myslím že to bolo v roku 1999 a bol to veľmi zaujímavý zážitok. Síce sa len akoby viac zotmelo v čase obedu, ale atmosféra okolia bola úplne iná, ako počas bežného dňa. Povedal by som že snáď až mystická či magická. Hlavne tento stav pozície Slnka, Mesiaca a Zeme človek za jeden ľudský život nezažije veľa krát.

Zatmenie slnka bude v piatok 20. marca 2015, pred 11 hodinou. Má ísť o najvýraznejšie zatmenie (73 % zakrytia v jednotách slnečného priemeru) až do roku 2026, preto bude fajn si na túto udalosť "posvietiť". Tento rok budeme mať príležitosť vidieť ešte jedno výrazné zatmenie a bude to úplné zatmenie mesiaca 28. septembra 2015.

nedeľa 22. februára 2015

Keď človek zistí, že aj naša kniha môže byť výborná


Priznám sa, že okrem kníh od Vojtecha Zamarovského som až do minulého roku neprečítal žiadnu slovenskú knihu. Dôvod nepoznám, neviem kde sa stala chyba, ale fakt som nikdy nesiahol po knihe od slovenského autora. Pán Zamarovský mi možno nastavil latku kvality príliš vysoko. Možno za to môže moja neznalosť autorov (alebo pocit že tu žiadni nie sú), nezáujem, či snáď až nedôvera k niečomu slovenskému. Niekde nastala skrátka chyba. Avšak predsa len jedného som začal vnímať, tou osobnosťou bol Jozef Banáš, ktorý mal už sa sebou kadečo a hlavne upútal ma ako človek svojím prejavom, príbehom, postojom k životu. Ten chlap musel napísať niekoľko knižných trhákov, stať sa vrcholom scény, aby sa dostal človek ako ja k jeho tvorbe.

Keď som si kúpil jeho knihu Kód 9, hneď ma začiatku knihy som nevedel prekúsnuť meno hlavného hrdinu. Mišo Kráľ, to mi znelo možno až trápne, že osoba s týmto menom má plniť celosvetové poslanie, má byť takmer akčným hrdinom a pod. Možno som čakal že hrdina sa bude volať John, Michael. Lenže toto je predsa slovenská kniha :)

Potom som však ale rýchlo vytriezvel zo svojich predsudkov a kniha ma úplne pohltila. Postupne som s nadšením zisťoval, že nečítam b-čkovú knihu, ale veľmi inteligentné a prepracované dielo zrejme na svetovej úrovni. Začal som sa aj viac zaujímať aj o dianie okolo Jozefa Banáša, jeho tvorbu, ďalšie články, postoje atď. Keď som knihu Kód 9 dočítal, zostal som v úžase, že takéto skvelé dielo vytvoril náš autor. Môžeme byť na neho hrdí. Než som knihu dočítal, mal som už zakúpené aj pokračovanie nazvané Kód 1. Aj túto knihu som doslova zhltol.

Pointa tohto článku má byť teda v tom, že som si uvedomil, že aj naša tvorba môže byť kvalitná, len treba jej dať šancu. Pán Banáš mi otvoril oči, a predpokladám, že máme viac takých Banášov. Treba vypnúť predsudky. Prekopal som v tejto veci svoj postoj k lepšiemu a som tomu rád :)

nedeľa 15. februára 2015

Zbohom CD formát

Dnes som pustil do triedenia svojich CD-čok. Už tak dosť zredukovaný archív som sa rozhodol ešte zmenšiť. Pred pár rokmi by mi možno bolo ľúto vyhodiť akékoľvek CD, pritom treba aj trochu už poškodené. Dnes som však na tieto nosiče pozeral už len ako na spomienku v čase. Pripadal som si ako starý pán, ktorý objaví po rokoch niekde na povale staré platne zo sedemdesiatych rokov. Možno si ich ešte niekedy pustí... ale asi skôr už ani nie.

CD formát pre mňa skončil síce už dávnejšie, ale dnes som si to uvedomil už naplno. Nakoniec v koši skončila asi tretina môjho archívu - poškodené CD, výberovky z časopisov na celkom mizernej úrovni, CD s mp3-kami v špatnej kvalite atď. Nič z toho mi roky nechýbalo, tak to nebude chýbať ani teraz. A keď bude tak je tu napr. Spotify, Deezer a pod.

streda 11. februára 2015

Ruch okolo Faithless

Zatiaľ len stručne, ale vyzerá to že skupina Faithless​ po rozchode v roku 2011 asi ožíva, aspoň to tak vyzerá podľa ruchu na na ich FB stránke.

                                                                Faithless - Salva Mea

pondelok 9. februára 2015

Cavalera v projekte Killer be Killed

Najnovšie som objavil metalového praotca Maxa Cavaleru v projekte nazvanom Killer be Killed. Má ísť o akúsi superskupinu, zloženú zo známych mien. Mne síce ostatní členovia skoro nič nehovoria, ale nie sú to určite len nájomní hráči. Klip a linky na kapelu sú na konci článku.

Je zaujímavé vidieť ako to Massimiliana Antonia Cavaleru (on sa tak naozaj volá) stále baví, pritom každý rok vydá album s niektorým zo svojich projektov. Ako som už niekde písal, mám pocit, že to je už všetko na jedno kopyto. Beriem to ale tak, že robí to čo vie najlepšie a možno ani fanúškovia nečakajú nič extra odlišné. Na rozdiel od projektov Soulfly, Cavalera Conspiracy či Nailbomb je v tomto projekte počuť okrem ukričaného revu aj normálny spev druhého gitaristu. Ale inak je to technicky prepracovaná klasika s kvalitnou produkciou podobná tvorbe projektov, kde Max figuruje.

 Projekt vznikol už v roku 2011. Na spotify je zverejnený album z roku 2014 nazvaný Killer be Killed , bližšie info o kapele je napr. na wikipédii alebo na oficiálnej stránke kapely

                                                Dedo mráz v projekte Killer be Killed

Kam v lete na Faith No More ?

Keďže o Faith No More píšem dosť často, je vhodné spomenúť aj ich plánované koncerty v rámci letných festivalov našom blízkom okolí. Taká možnosť sa zase na dlho nemusí naskytnúť a tak tu sú miesta a termíny.

Viedeň, AT, 4. Jún 2015 - Rock in Vienna
Hradec Králové, ČR,  5. Jún 2015 -  Rock For People

Kompletný tour list kapely je tu a keďže júl zatiaľ vyzerá ako nezaplnený, fandím si, že ich niekto dotiahne aj na niektorý slovenský festival, napr. Pohoda, Grape alebo Topfest.
Na viedenskom festivale bude možné vidieť napr. aj Metallicu. V Hradci Králové organizátori lákajú napr. na Limp Bizkit.

Kukni jakého havoška majú na retázke

nedeľa 8. februára 2015

Niečo na stiahnutie: Fafex - Do You Love Me?

Po krátkej odmlke sa znovu hlásim s novým, tento krát rovno hudobným príspevkom na stiahnutie zdarma. Zimné večery boli dlhé a tak som oprášil trochu hudobné nástroje. Ako to niekedy býva, vznikol pritom nejaký ten song. Podarilo sa mi dokončiť jednu vec s názvom "Do You Love Me?", ktorú som obliekol do pomalého elektronického kabátu. Skladba je k dispozícii na mojom profile na stránke Bandcamp, kde sa dá rovno prehrať a tiež aj stiahnuť. Na tomto profile je k dispozícii aj moja staršia hudobná tvorba. Enjoy :) 

     Fafex - Do You Love Me? - Free Download