štvrtok 5. novembra 2015

Albert Škarvan

Dnes tu mám prepis jedného z mojich článkov, ktoré vznikli pred pár mesiacmi na objednávku pre web jednej agentúry. Išlo o sériu krátkych článkov o osobnostiach, ktorí ako cudzinci pôsobili a strávili nejakú časť života v Anglicku. A keďže históriu mám veľmi rád, celkom ma to bavilo :)

               Albert Škarvan

Albert Škarvan bol slovenský lekár, spisovateľ a prekladateľ. Počas svojho života pôsobil aj v Anglicku, kde sa venoval literárnej a prekladateľskej práci.

Albert Škarvan sa narodil v Tvrdošíne 31. januára 1869. Pochádzal z úradníckej rodiny. Vzdelanie získal v Hybiach, Levoči, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na lekárskych fakultách v Budapešti, Prahe a Innsbrucku, kde v roku 1894 získal titul MUDr. Po vysokoškolskom štúdiu na jeseň toho istého roku (1894) nastúpil na polročnú vojenskú službu v nemocnici v Košiciach a tu sa prejavil jeho pacifistický postoj k vojne. Odmietol dokončiť povinnú vojenskú službu. Rozhodnutie nezmenil napriek vyhrážkam vojenských úradov, ani na odporúčania a rady rodiny a priateľov. Uväznili ho a potom poslali na pozorovanie na psychiatriu do Viedne. 

Po návrate do Košíc ho znova vypočúvali a napokon v júli 1895 odsúdili na štyri mesiace väznenia, degradáciu a stratu lekárskeho diplomu. Väznenie si odsedel v Košiciach a po jeho skončení si musel vojenčinu doslúžiť.

V rokoch 1896-1897 žil v Rusku v Jasnej Poľane, Moskve, a Petrohrade, kde sa zdržiaval v blízkosti svojho obdivovaného majstra Leva Nikolajeviča Tolstoja, ktorého názory mali vplyv na jeho ďalšie smerovanie. V roku 1897 však musel Rusko opustil vzhľadom k nepokojom v krajine.

Usadil sa v Anglicku a žil na viacerých miestach v okolí Londýna. Ako bolo už spomenuté, venoval sa tu literárnej a prekladateľskej práci, v roku 1898 napísal prvé znenie svojich vojenských zápiskov, vydaných v Anglicku. Po slovensky vyšli ako “Zápisky vojenského lekára”. V knihe opisuje dôvody a okolnosti, ktoré ho viedli k odopretiu vojenskej služby, ako aj priebeh väznenia, vyšetrovania, odsúdenia a výkonu trestu až po jeho skončenie a odchod do Ruska. V Anglicku sa Škarvanov zdravotný stav zhoršil, avšak vďaka starostlivosti a opatere priateľov sa uzdravil. Roky prežité v cudzine patria medzi najtvorivejšie obdobie Škarvanovej činnosti. Styk so Slovenskom udržiaval najmä prostredníctvom korešpondencie s priateľmi a s rodinou. Výsledkom jeho štúdia a uvažovania o slovenskej otázke bola rozsiahla štúdia pod názvom "Slováci", ktorú dokončil na sklonku roku 1904 pre moskovské vydavateľstvo Posrednik, ale táto práca, ktorú posudzoval aj L. N. Tolstoj, však tlačou nevyšla.

Škarvanové putovanie Európou však neskončilo a premiestnil sa do Švajčiarska, kde pôsobil v rokoch 1898 až 1910. Po roku 1910 žil na území dnešného Slovenska a napokon sa v roku 1918 stal okresným lekárom Liptovskom Hrádku. Tu prežil posledné roky svojho života. Koncom roku 1925 vážne ochorel a 26. marca 1926 zomrel.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára