nedeľa 22. novembra 2015

Ján Ámos Komenský



Jeden z článkov zo série o osobnostiach pôsobiacich (aj) v Anglicku...


                             Ján Ámos Komenský

Jednou z ďalších osobností, ktoré úspešne pôsobili na území Anglicka, bol významný pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof a politik Ján Ámos Komenský. Vďaka vytrvalej práci hlavne v oblasti vzdelávania sa zapísal do dejín vo viacerých krajinách Európy. Zrejme každý už niekedy počul jeho frázy ,,Opakovanie je matkou múdrosti alebo ,,Škola hrou”.

Miesto narodenia Komenského nie je presne známe, bolo to však niektoré z miest na juhovýchodnej Morave. Narodil sa dňa 28. marca 1592. Jeho meno je odvodené od obce Komňa v okrese Uherské Hradiště. Počas mladosti si osvojil latinský jazyk a vďaka dobrým študijným výsledkom bol vyslaný do nemeckej reformovanej školy v Herborne a na univerzitu do Heidelbergu, kde vyštudoval teológiu. Komenský bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej, ktorá patrila k protestantskej cirkvi a hlásila sa k husitským tradíciám.

Po porážke českých stavov v bitke na Bielej hore v roku 1620 sa Komenský musel skrývať pred cisárskymi vojskami. V tom čase mu okrem toho na mor zomrela manželka i dve deti. V roku 1623 bola spálená jeho knižnica vo Fulneku, v jeho poslednom pôsobisku. Po tomto ťažkom období sa spamätal a v roku 1624 sa druhý krát oženil. Čoskoro sa  dostal do popredia Jednoty Bratskej. V jej službách absolvoval mnoho dôležitých ciest, ktorých cieľom bolo pripraviť organizáciu emigrácie členov Jednoty Bratskej a získať politickú a morálnu podporu v zahraničí.

Na svojich cestách bol podporovaný osobnosťami z vyšších kruhov, ktorí si vážili jeho prácu. Zavádzal nové metódy, ako bola napr. povinná školská dochádzka pre deti bez rozdielu talentu či majetku rodiny. V roku 1627 cisár nariadil nekatolíckym stavom vysťahovanie z krajiny alebo prestúpenie na katolícku vieru. Komenský preto odchádza z krajiny aj s rodinou do exilu do Lešna, kde strávil celkom 19 rokov života. Okrem ďalších náročných úloh tu pôsobil aj ako rektor gymnázia. V roku 1639 sa dokonca stal jedným z biskupov a zároveň sekretárom Jednoty Bratskej. Komenský sa začal stále viac dostávať do povedomia v celej vzdelanej Európy. Medzi jeho priateľmi sa objavuje anglický duchovný John Dury a podnikateľ Samuel Hartlib, ktorý patril k organizátorom vedeckého života v Anglicku a stúpencom Komenského plánov na reformu školstva a vzdelanosti.

Komenský čoskoro dostal ponuku na pôsobenie v Anglicku od Hartliba. Cieľom mala byť reformácia školstva. Ponuku prijal a roku 1641 odišiel do Londýna. Našiel tu veľké pochopenie pre svoje teórie, ponuku hmotného zabezpečenia a ako aj nových vplyvných priateľov. V rámci prednáškového turné vystúpil aj pred Kráľovskou akadémiou vied. V roku 1642 však vypukla v Anglicku občianska vojna, ktorá mu zabránila zrealizovať plánované reformy. Okrem toho sa Komenského priaznivci rozdelili do rozdielnych politických táborov. Počas pobytu v Anglicku vzniklo dielo Via lucis.

V tomto čase sa o Komenského prácu sa začali zaujímať aj také osobnosti ako napr. kardinál Richelieu, kniežací rod Rákocziovcom, alebo aj Američania, ktorí začali za morom zakladať svoje prvé školy. Komenský nakoniec prijal ponuku zo Švédska, kde mal takisto zrealizovať reformu školstva. Do Švédska chcel ísť aj z politických dôvodov, veril že by Švédi mohli prispieť k porážke Habsburgovcov v Českej krajine. Komenského cesty po Európe sa tu však neskončili, okrem pobytu v Sedmohradsku sú známe napr. aj jeho návštevy Slovenska a to v Skalici, Trnave, Púchove, Levoči, Prešove a zrejme aj v iných mestách.

V roku 1662 v Anglicku vznikla Kráľovská učenej spoločnosti, ktorá riadila výchovu a vzdelávanie, čo Komenský považoval dedičstvo svojich myšlienok, ktoré opísal v diele Via lucis.

Posledných 14 rokov života strávil v Holandskom Amsterdame. Ján Ámos Komenský zomrel vo vysokom veku 78 rokov po dlhodobých zdravotných problémoch počas práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára