nedeľa 29. novembra 2015

Šikovný nástroj na pátranie po predkoch - Familysearch.org


Nedávno som objavil šikovný nástroj na pátranie po svojich predkoch. Stránka familysearch.org je presne to, čo by sa mi hodilo už pred rokmi, keď som sa naivne pustil do pátrania v rámci svojho voľného času. Poznáte to, skončilo to veľmi rýchlo, na jednom úrade mi povedali, že matriky sú tam a tam, ostatné v sú pre daný región v inom meste a dostupné na základe akejsi žiadosti. A okrem toho som aj tak nevedel vôbec kde a čím začať. Nikdy ma ale nenapadlo, že matriky sú už aj na nete.

Nedávno som oživil svoju ambíciu dostať sa trošku ďalej. V jednom diskusnom fóre som natrafil na tému "ako začať" a hneď prvý odkaz na web https://familysearch.org/search ma zamestnal na niekoľko dní. Na moje veľké prekvapenie sú na tejto stránke naskenované slovenské matriky asi tak do roku 1905 a veľká časť mien je dokonca prepísaná do digitálnej formy. Inak povedané, u Vášho predka, ktorý sa narodil napr. v roku 1750, nájdete meno jeho otca a matky a k tomu je priložená fotka-scan z matriky. Môžete vidieť, koľko mali Vaši predkovia súrodencov, detí, ako sa volali ich ženy, či boli napr. šľachtici, obchodníci alebo obyčajní ľudia - roľníci. Chce to ale čas, vytrvalosť a nepomýliť si osoby, ktoré majú rovnaké meno atď.

Web familysearch.org je dobrým pomocníkom ale nebude Vám stačiť, pokiaľ nemáte nejaký oporný bod (konkrétne meno predka, ideálne viacerých,  dátum narodenia, miesto). Komplikovať bádanie Vám budú aj latinské, či maďarské verzie mien (napr. Váš pra-pra-pra-dedo bol síce Juraj, ale v matrike je zapísaný ako Georgius, Georgÿ, Georgü atď. Dobrá správa je, že vyhľadávač ho nájde aj pod menom Juraj. Avšak nespoliehajte sa, že vyhľadávač vždy všetko nájde, všetky záznamy z matriky nie sú zdigitalizované, niektoré sa treba na prvý pohľad nedajú rozlúštiť (to znamená, že musíte často listovať v obrázkoch, aby ste našli svojho predka, čo je pre laika takmer nadľudský výkon v prípade že neviete ani rok narodenia). Ale stále je to lepšie, ako behať po celom Slovensku a prosiť úradníkov, čí Vás pustia k matrike, v ktorej možno nič nenájdete, lebo Váš predok sa narodil vo vedľajšom kraji.

Ďalšou komplikáciou je to, že aj keď viete meno otca a matky toho Vášho predka Juraja, neviete v ktorom roku sa narodili. A tak možno budete mať na výber z ďalších 5 "otcov" zo skoršej generácie s rovnakým menom, ktorí sa v danom regióne počas 5 rokoch narodili. Možno je na to metóda, ja som však ako laik v rámci krátkeho času na to ešte neprišiel. Jednoduchšie sa laikovi pracuje opačne, keď pátra po deťoch Vášho predka.

Ja som momentálne v rámci pátrania po svojich predkoch z jednej strany niekde v roku 1726, čo považujem za úspech. Väčšiu časť som zistil od príbuzných, ale web mi pomohol niektoré chybné údaje opraviť a overiť niektoré nezrovnalosti. A tiež nájsť skoršie neznáme generácie. Predpokladám, že na hlbšie skúmanie by som už ale zrejme potreboval odborníka, texty sú okolo roku 1700 menej čitateľné, priezviská majú už často hodne odlišný tvar atď.

V každom prípade prajem príjemnú zábavu:)

nedeľa 22. novembra 2015

Ján Ámos Komenský



Jeden z článkov zo série o osobnostiach pôsobiacich (aj) v Anglicku...


                             Ján Ámos Komenský

Jednou z ďalších osobností, ktoré úspešne pôsobili na území Anglicka, bol významný pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, filozof a politik Ján Ámos Komenský. Vďaka vytrvalej práci hlavne v oblasti vzdelávania sa zapísal do dejín vo viacerých krajinách Európy. Zrejme každý už niekedy počul jeho frázy ,,Opakovanie je matkou múdrosti alebo ,,Škola hrou”.

Miesto narodenia Komenského nie je presne známe, bolo to však niektoré z miest na juhovýchodnej Morave. Narodil sa dňa 28. marca 1592. Jeho meno je odvodené od obce Komňa v okrese Uherské Hradiště. Počas mladosti si osvojil latinský jazyk a vďaka dobrým študijným výsledkom bol vyslaný do nemeckej reformovanej školy v Herborne a na univerzitu do Heidelbergu, kde vyštudoval teológiu. Komenský bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej, ktorá patrila k protestantskej cirkvi a hlásila sa k husitským tradíciám.

Po porážke českých stavov v bitke na Bielej hore v roku 1620 sa Komenský musel skrývať pred cisárskymi vojskami. V tom čase mu okrem toho na mor zomrela manželka i dve deti. V roku 1623 bola spálená jeho knižnica vo Fulneku, v jeho poslednom pôsobisku. Po tomto ťažkom období sa spamätal a v roku 1624 sa druhý krát oženil. Čoskoro sa  dostal do popredia Jednoty Bratskej. V jej službách absolvoval mnoho dôležitých ciest, ktorých cieľom bolo pripraviť organizáciu emigrácie členov Jednoty Bratskej a získať politickú a morálnu podporu v zahraničí.

Na svojich cestách bol podporovaný osobnosťami z vyšších kruhov, ktorí si vážili jeho prácu. Zavádzal nové metódy, ako bola napr. povinná školská dochádzka pre deti bez rozdielu talentu či majetku rodiny. V roku 1627 cisár nariadil nekatolíckym stavom vysťahovanie z krajiny alebo prestúpenie na katolícku vieru. Komenský preto odchádza z krajiny aj s rodinou do exilu do Lešna, kde strávil celkom 19 rokov života. Okrem ďalších náročných úloh tu pôsobil aj ako rektor gymnázia. V roku 1639 sa dokonca stal jedným z biskupov a zároveň sekretárom Jednoty Bratskej. Komenský sa začal stále viac dostávať do povedomia v celej vzdelanej Európy. Medzi jeho priateľmi sa objavuje anglický duchovný John Dury a podnikateľ Samuel Hartlib, ktorý patril k organizátorom vedeckého života v Anglicku a stúpencom Komenského plánov na reformu školstva a vzdelanosti.

Komenský čoskoro dostal ponuku na pôsobenie v Anglicku od Hartliba. Cieľom mala byť reformácia školstva. Ponuku prijal a roku 1641 odišiel do Londýna. Našiel tu veľké pochopenie pre svoje teórie, ponuku hmotného zabezpečenia a ako aj nových vplyvných priateľov. V rámci prednáškového turné vystúpil aj pred Kráľovskou akadémiou vied. V roku 1642 však vypukla v Anglicku občianska vojna, ktorá mu zabránila zrealizovať plánované reformy. Okrem toho sa Komenského priaznivci rozdelili do rozdielnych politických táborov. Počas pobytu v Anglicku vzniklo dielo Via lucis.

V tomto čase sa o Komenského prácu sa začali zaujímať aj také osobnosti ako napr. kardinál Richelieu, kniežací rod Rákocziovcom, alebo aj Američania, ktorí začali za morom zakladať svoje prvé školy. Komenský nakoniec prijal ponuku zo Švédska, kde mal takisto zrealizovať reformu školstva. Do Švédska chcel ísť aj z politických dôvodov, veril že by Švédi mohli prispieť k porážke Habsburgovcov v Českej krajine. Komenského cesty po Európe sa tu však neskončili, okrem pobytu v Sedmohradsku sú známe napr. aj jeho návštevy Slovenska a to v Skalici, Trnave, Púchove, Levoči, Prešove a zrejme aj v iných mestách.

V roku 1662 v Anglicku vznikla Kráľovská učenej spoločnosti, ktorá riadila výchovu a vzdelávanie, čo Komenský považoval dedičstvo svojich myšlienok, ktoré opísal v diele Via lucis.

Posledných 14 rokov života strávil v Holandskom Amsterdame. Ján Ámos Komenský zomrel vo vysokom veku 78 rokov po dlhodobých zdravotných problémoch počas práce.

štvrtok 5. novembra 2015

Albert Škarvan

Dnes tu mám prepis jedného z mojich článkov, ktoré vznikli pred pár mesiacmi na objednávku pre web jednej agentúry. Išlo o sériu krátkych článkov o osobnostiach, ktorí ako cudzinci pôsobili a strávili nejakú časť života v Anglicku. A keďže históriu mám veľmi rád, celkom ma to bavilo :)

               Albert Škarvan

Albert Škarvan bol slovenský lekár, spisovateľ a prekladateľ. Počas svojho života pôsobil aj v Anglicku, kde sa venoval literárnej a prekladateľskej práci.

Albert Škarvan sa narodil v Tvrdošíne 31. januára 1869. Pochádzal z úradníckej rodiny. Vzdelanie získal v Hybiach, Levoči, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Vysokoškolské štúdiá absolvoval na lekárskych fakultách v Budapešti, Prahe a Innsbrucku, kde v roku 1894 získal titul MUDr. Po vysokoškolskom štúdiu na jeseň toho istého roku (1894) nastúpil na polročnú vojenskú službu v nemocnici v Košiciach a tu sa prejavil jeho pacifistický postoj k vojne. Odmietol dokončiť povinnú vojenskú službu. Rozhodnutie nezmenil napriek vyhrážkam vojenských úradov, ani na odporúčania a rady rodiny a priateľov. Uväznili ho a potom poslali na pozorovanie na psychiatriu do Viedne. 

Po návrate do Košíc ho znova vypočúvali a napokon v júli 1895 odsúdili na štyri mesiace väznenia, degradáciu a stratu lekárskeho diplomu. Väznenie si odsedel v Košiciach a po jeho skončení si musel vojenčinu doslúžiť.

V rokoch 1896-1897 žil v Rusku v Jasnej Poľane, Moskve, a Petrohrade, kde sa zdržiaval v blízkosti svojho obdivovaného majstra Leva Nikolajeviča Tolstoja, ktorého názory mali vplyv na jeho ďalšie smerovanie. V roku 1897 však musel Rusko opustil vzhľadom k nepokojom v krajine.

Usadil sa v Anglicku a žil na viacerých miestach v okolí Londýna. Ako bolo už spomenuté, venoval sa tu literárnej a prekladateľskej práci, v roku 1898 napísal prvé znenie svojich vojenských zápiskov, vydaných v Anglicku. Po slovensky vyšli ako “Zápisky vojenského lekára”. V knihe opisuje dôvody a okolnosti, ktoré ho viedli k odopretiu vojenskej služby, ako aj priebeh väznenia, vyšetrovania, odsúdenia a výkonu trestu až po jeho skončenie a odchod do Ruska. V Anglicku sa Škarvanov zdravotný stav zhoršil, avšak vďaka starostlivosti a opatere priateľov sa uzdravil. Roky prežité v cudzine patria medzi najtvorivejšie obdobie Škarvanovej činnosti. Styk so Slovenskom udržiaval najmä prostredníctvom korešpondencie s priateľmi a s rodinou. Výsledkom jeho štúdia a uvažovania o slovenskej otázke bola rozsiahla štúdia pod názvom "Slováci", ktorú dokončil na sklonku roku 1904 pre moskovské vydavateľstvo Posrednik, ale táto práca, ktorú posudzoval aj L. N. Tolstoj, však tlačou nevyšla.

Škarvanové putovanie Európou však neskončilo a premiestnil sa do Švajčiarska, kde pôsobil v rokoch 1898 až 1910. Po roku 1910 žil na území dnešného Slovenska a napokon sa v roku 1918 stal okresným lekárom Liptovskom Hrádku. Tu prežil posledné roky svojho života. Koncom roku 1925 vážne ochorel a 26. marca 1926 zomrel.